ATMEGA16-16AU 8-bitMicrocontrollerwith 16K BytesIn-SystemProgrammableFlash
Shenzhen Filetti Technology Co., LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
    Ask Lasest Price
    Brand Name : MICROCHIP
    Model Number : ATMEGA16-16AU
    Certification : rohs
    Price : consult with
    Payment Terms : T/T,Western Union
    Supply Ability : 100000
    Delivery Time : 5-8days
    • Product Details
    • Company Profile
    Key Features
    • High-performance, Low-power Atmel® AVR® 8-bit Microcontroller
    • Advanced RISC Architecture
      • 131 Powerful Instructions – Most Single-clock Cycle Execution
      • 32 × 8 General Purpose Working Registers
      • Fully Static Operation
      • Up to 16 MIPS Throughput at 16 MHz
      • On-chip 2-cycle Multiplier
    • High Endurance Non-volatile Memory segments
      • 16 Kbytes of In-System Self-programmable Flash program memory
      • 512 Bytes EEPROM
      • 1 Kbyte Internal SRAM
      • Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM
      • Data retention: 20 years at 85°C/100 years at 25°C
      • Optional Boot Code Section with Independent Lock Bits
      • In-System Programming by On-chip Boot Program
      • True Read-While-Write Operation
      • Programming Lock for Software Security
    • JTAG (IEEE std. 1149.1 Compliant) Interface
      • Boundary-scan Capabilities According to the JTAG Standard
      • Extensive On-chip Debug Support
      • Programming of Flash, EEPROM, Fuses, and Lock Bits through the JTAG Interface
    • Peripheral Features
      • Two 8-bit Timer/Counters with Separate Prescalers and Compare Modes
      • One 16-bit Timer/Counter with Separate Prescaler, Compare Mode, and Capture Mode
      • Real Time Counter with Separate Oscillator
      • Four PWM Channels
      • 8-channel, 10-bit ADC
        • 8 Single-ended Channels
        • 7 Differential Channels in TQFP Package Only
        • 2 Differential Channels with Programmable Gain at 1x, 10x, or 200x
      • Byte-oriented Two-wire Serial Interface
      • Programmable Serial USART
      • Master/Slave SPI Serial Interface
      • Programmable Watchdog Timer with Separate On-chip Oscillator
      • On-chip Analog Comparator
    • Special Microcontroller Features
      • Power-on Reset and Programmable Brown-out Detection
      • Internal Calibrated RC Oscillator
      • External and Internal Interrupt Sources
    • I/O and Packages
      • 32 Programmable I/O Lines
      • 40-pin PDIP, 44-lead TQFP, and 44-pad QFN/MLF
    Operating Specifications
    • Operating Voltages
      • 2.7V - 5.5V for ATmega16L
      • 4.5V - 5.5V for ATmega16
    • Speed Grades
      • 0 - 8 MHz for ATmega16L
      • 0 - 16 MHz for ATmega16
    • Power Consumption @ 1 MHz, 3V, and 25°C for ATmega16L
      • Active: 1.1 mA
      • Idle Mode: 0.35 mA
      • Power-down Mode: < 1 µA
    Product Variants
    Speed (MHz)Power SupplyOrdering CodePackageOperation Range
    82.7V - 5.5VATmega16L-8AU(1)
    ATmega16L-8PU(1)
    ATmega16L-8MU(1)
    44A
    40P6
    44M1
    Industrial (-40°C to 85°C)
    164.5V - 5.5VATmega16-16AU(1)
    ATmega16-16PU(1)
    ATmega16-16MU(1)
    44A
    40P6
    44M1
    Industrial (-40°C to 85°C)